Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wiele mówi się obecnie o problemie nadwagi, a nawet otyłości u dzieci. Lekarze i dietetycy są bardzo zaniepokojeni tendencją wzrostu wagi u najmłodszych, ponieważ dodatkowe kilogramy powodują niesprawność ruchową, ale mogą też prowadzić do wielu groźnych chorób. Otyłe dziecko często staje się z czasem otyłym dorosłym, nie akceptuje siebie, a niekiedy problem z jego akceptacją mają też jego rówieśnicy. Bardzo ważną kwestią jest prawidłowa dieta, co zauważa już większa grupa rodziców. Dbają oni o to, aby dzieci jadały zdrowo i w sposób regularny. Często zapominają niestety o aspekcie ruchu.

Młodzież zbyt wiele czasu spędza w pozycji siedzącej lub leżącej. Po kilku godzinach spędzonych w szkolnej ławce, w domu dzieci również zasiadają do swoich komputerów lub telewizorów i potrafią w taki sposób spędzić czas do samego wieczora. Bardzo negatywnie odbija się to właśnie na ich kondycji zdrowotnej. Przykład idzie najczęściej z góry, a więc od rodziców, którzy sami w taki sposób relaksują się wieczorami na kanapie z lampką wina i nie są aktywni.

Jaki sport warto uprawiać z dzieckiem?

Warto przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu zdecydować się na aktywne spędzenie czasu z dzieckiem. Wspólne uprawianie sportu to doskonała zabawa, ale również dobry przykład. Takie nawyki najlepiej wpajać dzieciom już od najmłodszych lat, aby później wykorzystywały je w swoim dorosłym życiu. Jakie sporty sprawdzą się najlepiej?

Wiele zależy od wieku dziecka oraz jego sprawności fizycznej. Jeśli maluch już teraz ma nadwagę, najlepiej zacząć powoli, aby nie zniechęcić go na stałe. W takiej sytuacji doskonałym pomysłem są codzienne spacery po obiedzie, zamiast siadania do lekcji, czy telewizora. Wystarczy pół godziny szybkiego marszu, aby spalić nieco kalorii i pobudzić swój metabolizm do działania. Jeżeli w domu mieszka również pies, będzie on znakomitym kompanem do wspólnych wypraw.

Sporty najlepsze dla dzieci

Kiedy dzieci intensywnie się rozwijają, sport może mieć na nie doskonały wpływ. Prostują częściej kręgosłup i uruchamiają wszystkie kończyny. Na pewno najlepszym sportem dla każdego dziecka, niezależnie od wieku jest rower. Już roczniakowi warto kupić rowerek biegowy, który nauczy go utrzymywania równowagi i balansu własnym ciałem. Dzieci, które uczą się jeździć na takich rowerkach biegowych, zazwyczaj przesiadają się od razu na prawdziwe rowery bez doczepianych dodatkowych kółek. Większość rodziców jest bardzo zadowolonych z efektów.

Rower z czasem może stać się wspólną pasją. W weekendy można organizować wycieczki i dłuższe wyjazdy na łono natury. To wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu i jednocześnie spalenie zbędnych kalorii. Maluchy można zabrać w takiej sytuacji do fotelika lub przyczepki. Warto zabrać ze sobą również psa, któremu taki wypad sprawi ogromną radość.

Doskonałym sportem dla dzieci jest też pływanie. To zresztą cenna umiejętność i warto dziecko nauczyć pływać jak najszybciej. Z maluszkiem można jeździć na basen raz w tygodniu, a z czasem nauczyć dziecko pływać lub zapisać je na profesjonalne lekcje.

Starsze dzieci uwielbiają często sporty drużynowe. Bywa, że dziecko nie chce uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego, ponieważ wstydzi się braku sprawności, czy dodatkowych kilogramów. W takiej sytuacji koniecznie należy znaleźć taki sport, który sprawia mu radość i zapisać malucha na piłkę nożną, koszykówkę, piłkę ręczną, czy hokej. Ogromną popularnością cieszy się również taniec. Ważne jest jednak, żeby dziecko czerpało radość z takich zajęć.