Chory maluch w domu. Jak zorganizować mu czas?

Dzieci nienawidzą się nudzić i zawsze szukają dla siebie jakiejś rozrywki. Niechętnie spędzają czas w domu, w szczególności jeżeli pogoda dopisuje, a rówieśnicy bawią się na zewnątrz. Nie zawsze jest jednak taka możliwość. Kiedy maluch przynosi z przedszkola lub szkoły różnego rodzaju infekcje, często przynajmniej przez kilka dni musi przyjmować leki i powinien spędzać czas w domu, aby nie pogorszyć swojego stanu. Wielu rodziców zastanawia się w takiej sytuacji, w jaki sposób zapewnić dziecku rozrywkę i zająć mu ten niewesoły czas. Nie może przecież spotykać się z przyjaciółmi, aby ich nie zarazić i skazane jest na towarzystwo opiekuna.

Jeżeli istnieje taka możliwość, któreś z rodziców bierze w pracy wolne i zostaje z chorującym dzieckiem w domu. Jeśli nie ma takiej opcji, często jest to starsze rodzeństwo, ciocia, babcia lub sąsiadka. Warto pomyśleć o tym, jakie zabawy są odpowiednie dla przeziębionego dziecka i jak zająć mu czas tak, aby nie spędzało całych dni przed telewizorem. Oczywiście, można pozwolić maluchowi na takie leniuchowanie, jeśli faktycznie źle się czuje. Jeśli jednak dopisuje mu energia, najlepiej jest zorganizować jakąś ciekawą i mądrą zabawę.

Najlepsze zabawy w domu

W takiej sytuacji idealnie sprawdzą się zawsze wszelkiego rodzaju gry planszowe. Można z nimi spędzić wiele czasu i praktycznie nigdy się nie nudzą. Najlepiej, jeśli wybór gier jest na tyle duży, żeby przez cały tydzień nie trzeba było grać tylko w jedną. Dzieci bardzo lubią też grać w karty, a w Internecie można znaleźć wiele propozycji gier dla najmłodszych.

Wiele zależy od tego, czym interesuje się dziecko i w jaki sposób lubi się bawić. Dobrym pomysłem jest na przykład wspólne gotowanie. Maluch uczy się nowych czynności, jak krojenie, czy obieranie warzyw, a przy tym świetnie bawi. Z mąki, soli i wody można przygotować dla niego masę solną i wspólnie wyczarować z niej wspaniałe figurki. Po chwili w piekarniku takie figurki twardnieją i nadają się już do ozdobienia, pomalowania i zabawy. Wiele dzieci lubi prace plastyczne, dlatego zawsze warto mieć pod ręką flamastry, kredki, farby, czy plastelinę.

Dzisiaj w sklepach oferowane są wspaniałe zabawki, jak piasek kinetyczny, czy ciastolina, z których można czarować różne rzeczy. Najlepiej zasiąść do takiej zabawy razem z dzieckiem i przypomnieć sobie, jak miło można w ten sposób spędzić czas.

Wspólne czytanie książek

Choroba to czas, kiedy dziecko całe godziny spędza w łóżku. Jeśli malec nie czuje się najlepiej, ale chce spędzić czas z rodzicem, doskonałą propozycją będzie dobra książka. Powieść dla dzieci można czytać wspólnie przez kilka dni i wspaniale spędzić w ten sposób wspólny czas. Czytanie dostarcza dziecku wielu umiejętności. Uczy się nowych słów, ale jednocześnie bardzo rozwija swoją wyobraźnię. Często chore dzieci chcą, aby to rodzice czytali dla nich bajki i jest to dobra propozycja. Maluch może odpocząć w wygodnej pozycji i ewentualnie zasnąć, jeśli poczuje taką potrzebę.