Czy warto kupować dzieciom zabawki interaktywne?

Dzisiejsi rodzice lata temu potrafili bawić się wszystkim, co znaleźli w domu lub na podwórku. Wystarczyła paczka zapałek, aby wyczarować tor wyścigowy lub jedna piłka, aby całe osiedle miało zabawę. Na szczęście, czasy nieco się zmieniły i dzisiaj dzieci mają do swojej dyspozycji wiele różnych zabawek. W zależności od wieku i poziomu rozwoju, mogą wybierać spośród bardzo nowoczesnych propozycji. Sporym powodzeniem cieszą się tak zwane zabawki interaktywne. Jest to nowość na rynku, która pojawiła się kilka lat temu i prawie każde dziecko marzy o tym, aby posiadać przynajmniej jedną z nich.

Najpopularniejsze zabawki interaktywne

W sklepach można znaleźć bardzo szeroki wybór tego rodzaju zabawek. Kierowane są do dzieci w różnych grupach wiekowych, a pierwszymi mogą bawić się już niemowlaki. Dla nich przygotowane są mięciutkie maskotki, które potrafią mówić i śpiewać. Taka zabawka uczy pierwszych słów, kolorów, czy alfabetu. Najczęściej dzieci otrzymują przyjaciela od rodziny lub przyjaciół w prezencie. Bywa, że taka zabawka towarzyszy im przez długi czas.

Eksperci zauważają jednak, że dla maluszka najważniejsza jest rozmowa z prawdziwym człowiekiem, ponieważ tylko w taki sposób jest on w stanie uczyć się nowych słów. Na pewno dziecku sprawi wiele radości wesoła melodyjka lub migające kolory na brzuszku zwierzaczka, jednak prawdziwą frajdę sprawi on dziecku, które samodzielnie chodzi i potrafi już mówić. Oczywiście, nie oznacza to, że należy unikać takich interaktywnych zabawek dla najmłodszych, jednak na pewno nie zastąpią one rodzica w roli edukacyjnej.

Roboty dla dzieci i inne zabawki

W przypadku kilkulatka prezent w postaci zabawki, która porozumiewa się z nim i wykonuje jego polecenia, to zapewne najlepsza rzecz. Dzieciaki uwielbiają tego typu zabawy i mogą na nich spędzać całe godziny. Niezwykłą popularnością cieszą się na przykład roboty, które potrafią tańczyć i śpiewać. Dzieciaki naprawdę szaleją na ich punkcie i każde marzy o tym, aby posiadać swojego.

Dziecku można podarować jedną z takich zabawek, ale najlepiej nie zapominać o tych tradycyjnych w postaci gier planszowych, czy zwykłych pluszaków. Ważne jest, aby potrafiło się zająć same sobą, jednak musi też nauczyć się zabawy z rówieśnikami, czy rodzeństwem. Sterowane samochodziki, roboty, czy zwierzaki to na pewno ciekawa propozycja, ale nie zastąpi ona kontaktu z człowiekiem. Warto pamiętać o tym zwłaszcza w kontekście problemu, jaki stwarzają nowoczesne technologie. Młodzież godziny spędza przed komputerem lub z telefonem w dłoni, ale nie potrafi miło spędzić czasu razem. Każdy, komu zależy na dobrym rozwoju dziecka i poszerzaniu jego horyzontów, powinien zdecydować się na odpowiednie dopasowanie zabawek do wieku dziecka i jego możliwości.