Jak wspierać kreatywność malucha podczas zabawy?

Małe dzieci bawią się zwykle przez cały dzień. Jest to ich podstawowe zajęcie, które ma jednak ogromny wpływ na prawidłowy rozwój. Bawiąc się, dzieci uczą się bardzo wiele o świecie, o czym rodzice powinni pamiętać. Dzięki odpowiednim zabawom można bowiem doskonale wspierać kreatywne myślenie oraz wyobraźnię maluchów. W jaki sposób o to zadbać?

Dopóki dziecko jest małe, najlepiej jeżeli rodzic bawi się razem z nimi. Maluszki nie wiedzą jeszcze, do czego służą poszczególne zabawki i bardzo szybko zniechęcają się, jeżeli zostają z nimi same. Lepiej nie pozostawiać dziecka w towarzystwie lalek i klocków, tylko zasiąść na podłodze razem z nim i odkopać nieco dziecięcych wspomnień.

Kreatywne zabawy w domu i na spacerze

W zależności od etapu rozwoju dziecka, istnieje wiele sposobów na wspaniałe zabawy, które stale stymulują rozwój. Na początek najlepsze są książeczki kartonowe oraz karty kontrastowe. Dopóki dziecko nie widzi jeszcze wszystkich kolorów, wspaniale sprawdzają się te czarno-białe, które opierają się właśnie na kontrastach. Książeczkę warto oglądać razem z dzieckiem, a karty można powiesić nawet nad jego łóżeczkiem.

Warto pomóc dziecku poznawać świat dookoła niego i zdecydować się na tak zwane zabawki sensoryczne. Dzięki nim, maluch przyzwyczaja się do różnych faktur materiałów, ich grubości i oswaja się ze zmysłem dotyku. Najlepiej kłaść również dziecko na różnego rodzaju kocykach i matach edukacyjnych, ponieważ one doskonale wspierają integrację sensoryczną, która jest tak ważna w życiu każdego człowieka.

Jak rozwijać wyobraźnię dziecka?

Bardzo ważne jest przede wszystkim to, aby jak najwięcej z dzieckiem rozmawiać i opowiadać mu o świecie. Z czasem, maluch zacznie zadawać sam mnóstwo pytań, ponieważ jest ciekawy świata. Podczas spacerów można pozwolić dziecku, aby dotykało kory drzew, zbierało liście, kwiaty, czy dary jesieni. W domu można z takich skarbów wyczarować wspaniałe zabawki razem z maluchem. Wystarczą zapałki lub wykałaczki i odrobina wyobraźni.

Doskonale na wyobraźnię wpływa wspólne czytanie książek, rysowanie, kolorowanie i inne prace plastyczne. Najlepiej poświęcić dziecku nieco czasu i pokazać, w jaki sposób może osiągnąć określony efekt. Poza tym, wspaniale sprawdzają się również klocki, modele do składania, czy gry planszowe. Wszędzie tam, gdzie potrzeba pomyśleć nad sposobem rozwiązania problemu, czy stworzyć jakąś strategię, zabawa pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

Obecnie bardzo popularne są również zabawki wspierające kreatywne myślenie. Dedykowane są przede wszystkim najmłodszym i dostosowane idealnie do ich poziomu. Każdy maluch może nauczyć się dzięki interaktywnym zabawkom kolorów lub pierwszych słów. Przy okazji, sprawiają one najmłodszym wiele radości, ponieważ wydają z siebie wesołe dźwięki, czy świecą na różne kolory.