Jak zaplanować wakacje z dzieckiem

Wszyscy, niezależnie od wieku czekają zawsze na wakacje. Wyjazd z małymi dziećmi trzeba jednak w odpowiedni sposób zaplanować, aby był przyjemnością, a nie udręką. Podróż z maluchem nigdy nie jest łatwa, ale istnieją sposoby na to, aby zminimalizować ilość trudnych sytuacji i spędzić miło czas. Przede wszystkim, warto odpowiednio zaplanować samą jazdę samochodem, ponieważ to ona jest najtrudniejsza. Poza tym, konieczne jest dopasowanie miejsca pobytu do wieku dziecka. Najlepiej wybierać tak zwane miejsca przyjazne dzieciom, gdzie znajdują się place zabaw, wypożyczalnie rowerów, baseny, czy inne atrakcje. Obecnie coraz więcej hoteli dostosowuje swoją ofertę właśnie do rodzin z małymi dziećmi, ponieważ to one na wakacjach wydają najwięcej pieniędzy.

Podróż samochodem z dzieckiem

Eksperci polecają, aby w miarę możliwości zdecydować się na jazdę nocą. Nie jest to może zbyt komfortowe dla kierowcy, jednak maluch przesypia wtedy większość trasy, a to oznacza, że nie nudzi się i nie marudzi. Najlepiej, jeśli w samochodzie znajduje się więcej kierowców, którzy mogą wymieniać się, ponieważ wtedy podróż mija wszystkim najszybciej i najwygodniej. Jeśli jedziemy w ciągu dnia, a dziecko nie śpi, wtedy koniecznie trzeba zaplanować przerwy w trasie. Dziecko musi wysiąść z fotelika i rozprostować nogi. Przyda mu się krótki spacer, wizyta w toalecie, czy ciepły posiłek.

Dobrze jest do samochodu zabrać kilka ulubionych zabawek dziecka, dzięki którym miło spędzi ono czas. Poza tym, sprawdzi się też tablet z lubionymi bajkami, czy audiobook, którego może słuchać przecież cała rodzina. Dobrze jest zapakować też przekąski, które nie brudzą, a umilają podróż.

Co zapakować na wakacje z dzieckiem?

Temat pakowania jest trudny, ponieważ każdy bagażnik ma swoje ograniczone możliwości, a dzieci chętnie pakują wszystkie zabawki. Na pewno należy ograniczyć ich ilość do minimum, ale zabrać te ulubione, za którymi maluch może zacząć tęsknić. Jeśli wakacje spędzamy nad morzem, nie można zapomnieć o foremkach do pisaku, czy materacu do pływania w wodzie. Bagaż nie może ograniczać się jednak tylko do zabawek.

Warto upewnić się, co znajduje się w hotelowym pokoju, a jakie rzeczy trzeba spakować. Jeśli nie musimy zabierać ręczników, zyskujemy z pewnością sporo wolnej przestrzeni. Potrzebne będą dziecięce kosmetyki, ubrania na każdą pogodę oraz wiele akcesoriów. Bywa, że trzeba spakować wanienkę, ale wtedy najlepiej zdecydować się na taką dmuchaną, turystyczną. Nie zajmuje ona w ogóle miejsca, a można napompować ją w ciągu chwili. Przyda się też łóżeczko turystyczne i pościel.