Jakie zabawki są bezpieczne dla najmłodszych?

Dzieci uwielbiają zabawę i mogą na niej spędzać całe dnie. W szczególności w przypadku dzieci najmłodszych, przydatne okazują się być zabawki, dzięki którym młody człowiek może uczyć się, w jaki sposób spędzać miło czas. Starsze dzieci posiadają już znacznie bardziej rozwiniętą wyobraźnię i można liczyć na ich kreatywność. W sklepach z artykułami dziecięcymi, jak i w sieci można znaleźć szeroki wybór różnego rodzaju zabawek dla najmłodszych. Okazuje się jednak, że nie wszystkie są w pełni bezpieczne dla dzieci. Niektóre mogą stanowić dla nich nawet zagrożenie.

Jak wybierać bezpieczne zabawki dla dziecka?

Przede wszystkim, zabawka zawsze musi być dostosowana do wieku malucha. W przypadku dzieci do około trzeciego roku życia ma to szczególne znaczenie, ponieważ często biorą zabawki do buzi i mogą połknąć niewielkie elementy. Zabawki dla najmłodszych są pozbawione takich drobnych elementów, dzięki czemu nie ma obaw i maluch może bawić się nimi samodzielnie.

Kolejną kwestią jest oczywiście rodzaj materiału, z którego wykonane zostały zabawki. Niestety, dzisiaj rynek zalewają przede wszystkim produkty z Chin, które są wykonane z niskiej jakości plastików. Taki materiał może być nawet toksyczny i spowodować poważne problemy zdrowotne. Rolą rodzica jest sprawdzenie, jaki jest kraj pochodzenia konkretnej zabawki oraz, czy posiada ona niezbędne atesty i certyfikaty. Żadne dziecko nie powinno się bawić zabawką, która nie ma atestu i nie była dopuszczona przez stosowny urząd.

Doskonałą propozycją są zabawki z drewna lub z nietoksycznych, nowoczesnych tworzyw. Takie bezpieczne zabawki można znaleźć bez problemu w wielu sklepach. Najlepiej, jeśli ich elementy są trwale przytwierdzone do całości i nie są luźne, w przypadku dzieci młodszych. W szczególności należy zwrócić na to uwagę w przypadku zabawek, które często lądują w buzi dziecka.

Zabawki wspierające prawidłowy rozwój

Doskonałym krokiem jest zawsze wybór zabawek, które nie tylko są w pełni bezpieczne dla najmłodszych, ale jednocześnie mają pozytywny wpływ na ich rozwój. Wspaniale sprawdzają się zabawki edukacyjne, jak klocki, książeczki, czy zabawki interaktywne. Warto jednak pamiętać o tym, że dzieci chętnie bawią się wszystkim, jeśli tylko mają odpowiednie towarzystwo. Każdy maluch będzie więc w stanie zabawić się butelką z suchym grochem, czy pudełkiem, w które można uderzać i imitować bębenek.

Wielu rodziców zastanawia się nad tym, które zabawki są bezpieczne dla ich dzieci. To bardzo pozytywna tendencja, ponieważ z roku na rok maleje ilość dzieci, które ulegają wypadkom podczas takiej zabawy. Bardzo ważne jest również to, aby maluchy zawsze bawiły się pod nadzorem rodzica lub innego opiekuna, który jest odpowiedzialny. Nigdy nie powinny pozostawać same z zabawkami. Starszym dzieciom można już zaufać, jednak należy je sprawdzać co jakiś czas. Dla nich również należy wybierać zabawki dobrej jakości, które są trwałe i solidne. Wcale nie musi to oznaczać, że będą to zabawki drogie. Bardzo polecane są te pochodzące od polskich producentów, którzy cechują się naprawdę wysoką jakością i spełniają wszelkie normy obowiązujące w naszym kraju.