Jakie zabawki sprawdzą się podczas podróży w samochodzie?

Podróż z małym dzieckiem nie jest łatwym zadaniem. Wielu rodziców obawia się tego, jak będzie wyglądała kilkugodzinna trasa na wakacje, czy do dziadków i czy dziecko będzie sobie w stanie z nią poradzić. Faktycznie, dla malucha niezrozumiałym jest, z jakiego powodu musi kilka godzin podróżować w jednej pozycji, przypięty do fotelika.

Bardzo ważne jest, aby jadąc z dzieckiem dopasować najlepszą możliwą porę. Jazda w trakcie snu przebiega bowiem bez większych problemów. Wielu rodziców preferuje nocne podróże z najmłodszymi i decyduje się na taki krok. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto jak najczęściej zatrzymywać się i prostować kości. Poza tym, trzeba dziecku zapewnić odpowiednią rozrywkę, w czym mogą pomóc odpowiednio dopasowane zabawki.

Najlepsze zabawki na podróż

Wiele zależy tu od wieku dziecka. W przypadku maluszków, które nie potrafią jeszcze bawić się samodzielnie, będzie to znacznie utrudnione. Na pewno jedno z rodziców lub rodzeństwo powinno usiąść obok dziecka, aby móc zapewniać mu rozrywkę. Sprawdzają się książeczki kontrastowe i grające, jak również wiszące zabawki, po które maluszek może samodzielnie sięgać. Na szczęście małe dzieci szybko zasypiają w samochodzie i potrafią w ten sposób spędzić całą podróż.

W przypadku dzieci większych, rodzice mają już znacznie większe pole do popisu. Doskonale sprawdzą się kompaktowe gry do samochodu, których niewielki rozmiar sprawia, że można je spakować do plecaka i korzystać z powodzeniem na tylnej kanapie. Oczywiście ktoś musi się zainteresować i razem z dzieckiem zagrać. Innym pomysłem będą karty do gry, figurki ukochanych bohaterów, czy pluszaki. Najlepiej pomyśleć też o audiobooku, którego cała rodzina może słuchać wspólnie i w ten sposób umilić sobie czas. Wspaniale sprawdzają się też piosenki, które można śpiewać razem.

Czy tablet lub komórka to odpowiednie rozwiązanie?

Starsze dzieci bardzo często w podróż zabierają tablet albo telefon komórkowy i całymi godzinami grają. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Po pierwsze, w ciemności szybciej psuje się młody wzrok. Po drugie, maluchowi może zrobić się niedobrze w takiej sytuacji. Wspólna podróż to okazja do spędzenia razem czasu i porozmawiania o rodzinnych tematach. Najlepiej, jeśli rodzina potrafi razem bawić się lub po prostu rozmawiać i nie musi w tym czasie korzystać z takich akcesoriów.

Jeżeli dziecko korzysta już z dobroci technologicznych podczas podróżowania, najlepiej jeśli robi to w wyznaczonym czasie, nie dłużej niż pół godziny. Warto wyznaczać takie granice dzieciom w każdym wieku.