Nauka poprzez zabawę

Małe dzieci każdego dnia uczą się czegoś nowego. W szczególności w okolicach roku zaczynają dostrzegać otaczające je bodźce i poznawać nowe słowa. Jest to doskonały czas, aby stopniowo zacząć dziecko uczyć kolorów, zwierzątek, czy kształtów. Eksperci podkreślają, że najlepszą formą jest nauka przez zabawę. Dziecko nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że nabiera nowych umiejętności, a po prostu doskonale się bawi.

Warto pamiętać o tym, że małego człowieka nie można do niczego zmuszać. Jeśli rodzic powtarza wielokrotnie to samo słowo i wymaga od dziecka jego powtórzenia, może osiągnąć całkiem odwrotny efekt. Dziecko samo wie najlepiej, kiedy jest gotowe i potrafi rodziców bardzo zaskoczyć.

Zabawki edukacyjne i ich rola

Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie tak zwanych zabawek edukacyjnych. Dzisiaj producenci zabawek prześcigają się w nowych pomysłach na zabawki, które bawią i uczą. W przypadku maluszków doskonale sprawdzają się na przykład zwykłe sortery, ponieważ dziecko może nauczyć się dopasowywania kolorów i kształtów. Jest to zabawka ponadczasowa, a której dziecko korzysta naprawdę miesiącami.

Wspaniale sprawdzają się też zabawki interaktywne, które wydają z siebie dźwięki i świecą. Często takie zabawki śpiewają piosenki i wymagają, aby dziecko aktywnie uczestniczyło w zabawie. Może uczyć się z nimi kolorów, liczb, literek, czy pór roku. Ważne, aby to rodzic pokazał dziecku, w jaki sposób bawić się konkretną rzeczą i pomógł oswoić mu się z nią. Dopiero po jakimś czasie maluch może zacząć bawić się samodzielnie.

W przypadku dzieci w każdym wieku ogromną rolę spełniają książeczki. Dzięki nim, można maluchowi przekazać ogrom wiedzy o świecie i pokazać różne przedmioty, ludzi i zwierzęta. W księgarniach można znaleźć wiele propozycji książeczek dla najmłodszych. Na początek proponuje się przede wszystkim książeczki kontrastowe, ponieważ małe dzieci nie są w stanie zobaczyć zbyt wielu kolorów. Takie biało-czarne książeczki wspaniale spełniają swoją rolę, a dzieci je uwielbiają. Z czasem maluszki zaczynają widzieć barwę czerwoną i kolejne. Wtedy można już kupować dla nich kolorowe książki. Warto szukać takich, które wspomagają naukę mówienia, ponieważ na rynku jest ich spory wybór.

Rola rodzica w nauce

Rodzic lub inny opiekun pełni najważniejszą rolę podczas takiej zabawy. Niezależnie od tego, z jakich zabawek korzysta, powinien jak najwięcej mówić do malucha. Ważne, żeby używać normalnych słów i nie zmiękczać ich. W ten sposób dzieci najszybciej same zaczynają mówić i robią to bardzo wyraźnie. Warto opowiadać dziecku o świecie w każdej sytuacji – podczas spaceru, zabawy, czy nawet kąpieli. Maluszki właśnie w ten sposób są w stanie przyswoić najwięcej cennej wiedzy.

Z czasem, kiedy dziecko jest już nieco większe, najlepiej jest wybierać zabawy, w które można zaangażować całą rodzinę. Znakomicie sprawdzą się gry planszowe i karciane. Można też wybrać się na wspólną wycieczkę i nauczyć o roślinach, czy innych darach przyrody. Taki czas spędzony z dzieckiem przynosi naprawdę znakomite efekty w przyszłości.